Mik a retinoidok, és hogyan hasznosulnak a bőrben?
A retinoidok az A-vitamin származékok családját jelenti. A legismertebb, de nem egyedüli tagja családnak a Retinol, azaz a tiszta A-vitamin. A retinoid rokonságban találhatjuk még a Retinolsavat, a Retinal-t, a Retinyl Palmitat-ot, a Granactive retinoid-ot, stb.
A retinoid család tagjai nem csak nevükben, hanem hatékonyságukban is különböznek. Léteznek vényköteles retinoidok (pl. Adapalene, Tretinoin) és drogériákban is elérhetőek (Retinol, Retinal, Retinyl Palmitat, stb.). A hatékonyságbeli különbségek abból adódnak, hogy csupán egyikük, a retinolsav (azaz Tretinoin, ami vényköteles), képes közvetlenül kommunikálni a bőrsejtekkel és pozitív hatást kifejteni. Ez nem azt jelenti, hogy a többi retinoid haszontalan lenne, sőt! A többi A-vitamin származék is hatékony megfelelő koncentrációban, de ahhoz, hogy hasznosulni tudjanak, előbb a bőrben található enzimek segítségével át kell alakuljanak ún. metabolikus lépésekben retinolsavvá.
A nem vényköteles retinoidok kínálatában többféle koncentráció is elérhető jelenleg. Retinol esetében ez 0,1 és 1% között mozog. Ezt fogja korlátozni a fogyasztók biztonságával foglalkozó EU-s szervezet (a Scientific Committee on Consumer Safety) egy új maximális koncentráció megállapításával. A szervezet tanulmányokra alapozva úgy gondolja, hogy az arcápoló termékekben elegendő és hatékony a 0,3% Retinol. Ezt átlépni nem lehet majd. Minden más retinoidra át kell ezt az értéket konvertálni.
Retinoidok a pattanások kezelésében
A Retinoidok az egyik legrégebben használt hatóanyagok a pattanások kezelésében. Az FDA (ez az amerikai gyógyszer és élelmiszerbiztonsági szervezet) 1971-ben hagyta jóvá a Tretinoin (ez a retinolsav, ez is egy retinoid) használatát pattanások kezelésében.
A retinoidok három területen is segítenek a pattanások kezelésében: 1.) segítik csökkenteni a szaruréteg sejtjeinek tapadósságát, 2.) fokozzák a hámsejtek megújulásának folyamatát, 3.) gyulladáscsökkentő hatásuknak köszönhetően segítenek csökkenteni a gyulladásos akne elváltozásokkal járó bőrpírt. (2)
Retinoidok a bőröregedés kezelésében
Az FDA 1995-ben hagyja jóvá a Tretinoint (= retinolsav, ami vényköteles) finom ráncok, és hiperpigmentáció kezelésére. A retinoidok a kollagéntermelés fokozásával növelik a bőr rugalmasságát, valamint csökkentik a finom vonalakat és ráncokat. Emellett serkentik az új erek létrejöttét a bőrben, ami javítja a bőr színét. További előnyeik közé tartozik az öregségi foltok halványítása és az érdes bőrfoltok enyhítése. (3)
Le kell álljak nyáron a Retinol használatával?
NEM.
A retinoidok igen potens hatóanyagok, és mint ilyenek, a bőrápolási rutinba való bevezetésük járhat mellékhatásokkal. A mellékhatások közé tartozhat a bőr szárazsága, kipirosodása, akár hámlása is. Ezeket a tüneteket ’retinol dermatitisnek’ is hívják, amelyek összességében a bőr fokozott érzékenységét okozzák és nagyjából két hét után elmúlnak. (5)
Ez a fajta érzékenység azonban nem a nappal való érintkezésből fakad, hanem a retinoidok bőrmegújulási folyamatra kifejtett hatásából. (6) Ezzel együtt, ebben az időszakban jobb elkerülni a direkt napsütést.
TUDTAD?
Miért használjuk a Retinolt mindig esti rutinban? A retinoidok többsége fényérzékeny. Ez azt jelenti, hogy a napfény hatására elkezdenek lebomlani és elveszítik hatékonyságukat. (7)
Amennyiben már egy ideje használsz valamilyen retinoidot (Retinol, Retinal, Retinyl Palmitat, Granactive Retinoid, stb.), és túl vagy a kezdetben jelentkező bőrérzékenységen, akkor semmi okod arra, hogy abbahagyd a használatot nyáron. Arra viszont továbbra is figyelj oda, hogy helyesen építsd be a rutinodba az aktuálisan használt retinoid terméket:
- A Retinolt este használjuk, ami után javasolt egy bőrnyugtató hidratáló krémet felvinni.
- Reggeli rutin indításakor megtisztítjuk az arcunkat az esti rutinban használt kozmetikumok maradékaitól, mielőtt bármi mást felvinnénk.
- A reggeli rutin zárása pedig mindig a fényvédő!
Ha ezt betartod, akkor télen-nyáron gond nélkül használhatod kedvenc Retinolod.
Szakmai referenciák:
- https://jddonline.com/articles/40-years-of-topical-tretinoin-use-in-review-S1545961613P0638X/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5574737/
- https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/do-retinoids-really-reduce-wrinkles
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3754244/
- https://academic.oup.com/asj/article/26/2/233/219113
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/130775/
- https://skintypesolutions.com/blogs/skincare/retinol-sun-sensitivity-and-photosensitivity