Tapasztalatból tudjuk, hogy kozmetikumaink évekig is elállnak. A dekorkozmetikumok, krémek, testápolók, pakolások felbontás után is hónapokig megőrzik minőségüket. Bontatlanul ez az időszak általában 2 vagy 3 év, a natúrkozmetikumoknál 1 év.
Mitől áll el egy termék?
Ahhoz, hogy biztonsággal használhassuk szépségápoló szereinket, szükség van a tartósításra, különben elszaporodnak bennük a kórokozók. Gyártásuk mikrobiológiai előíráshoz kötöttek, mert a megromlott vagy akár romló félben lévő szépségápoló veszélyes.
A tartósítószerek különfélék. Egyrészt aszerint is különböznek, hogy milyen mikroorganizmusok ellen hatásosak. Vannak, amelyek csak a gombák ellen védenek, mások a baktériumok ellen. Másrészt az adott kozmetikum kémiai tulajdonságaitól is függ, milyen konzerválószert használnak.
Ismerjünk meg néhány tartósítószert!
1,2-Hexanediol – Gomba- és baktériumellenes hatású tartósítószer
Benzoic Acid – kevéssé irritáló természetes tartósító
Benzyl Alcohol – tartósítószer, szárító hatása lehet
Benzyl Salicylate – potenciális bőrirritáló
Butylated hydroxyanisole – mesterséges antioxidáns, kockázatos
Butylparaben – kockázatos, használatát 0,14%-rakorlátozták
DMDM Hydantoin – formaldehidet kibocsátó anyagok
Ethylparaben – közepes kockázató
Formaldehyde – magas kockázatú, rákkeltő anyag
Isobutylparaben – magas kockázatú
Imidazolidinyl Urea – gombaellenes, formaldehidet bocsát ki magából
Isopropylparaben – magas kockázatú
Lonicera Japonica Extract – japán lonc kivonat, természetes parabén
M-E-P-B Paraben – négyféle parabén (methylparaben, ethylparaben, propylparaben és butylparaben) keveréke
Methylparaben – növelhetik az UVB károsodást, fényvédő ajánlott mellé
P-Anisic Acid – ánizssav, gombaellenes hatás
Propylparaben – magas kockázat
Sodium Dehydroacetate – természetes eredetű, gátolja a mikroorganizmusok szaporodását, alacsony kockázatú
Triclosan – magas kockázatú baktériumellenes anyag
(Forrás: Krémmánia)
Miért romlékonyabb a vízbázisú termék?
Minél magasabb a víztartalma egy kozmetikai terméknek, annál jobban ki van téve a baktériumok elszaporodásának. Ilyenek például az arckrémek, arctejek, folyékony szemfestékek, szempillafestékek, alapozók, testápolók. Ráadásul ezeket sokan nedves, párás helyen, a fürdőszobában tárolják.
Nem mindegy az sem, hogyan használjuk a kozmetikumokat. Ha a tégelybe puszta kézzel nyúlunk bele, és nem spatulával vesszük ki a krémet, már bele is juttattuk azokat a mikroorganizmusokat, amelyek a romlást elindítják.
Tartósítószerek nélkül talán még egy hétig sem használhatnánk kedvenc arckrémünket, mert megromlana, komoly bőrproblémákat okozna.
Bio, vegán, natúr – öntartósító szerek
Készítésükkor a gyártók igyekeznek kikerülni az esetleg veszélyeket hordozó, vagy az arra érzékenyeknél allergiát okozó összetevőket. Természetes anyagokkal igyekeznek tartóssá tenni a készítményeket, mint az antioxidáns hatású növényi olajok, a gombaellenes, antibakteriális növényi kivonatok. A natúrkozmetikumokat legfeljebb csak egy évig lehet biztonsággal használni, de inkább ennél is kevesebb ideig.
Egyes összetevők miatt nem tudnak a készítményben megélni a baktériumok. Ezek használatával elkerülhető a szintetikus szerek alkalmazása, öntartósítóvá válik a termék. Ilyen anyag például a méz, a növényi eredetű természetes glicerin, a fehér agyag (kaolin), a kakaóvaj, a sheavaj.
Viszont az olyan szépségápolókon, mint például a rúzs vagy a szempillafesték, az ismételt használat miatt penészgombák telepedhetnek meg. Ezek ellen már gombaölő tartósítószer kell.
A természetes, vagy bio termékeket is ugyanúgy vizsgálat alá vetik a tartósság és a megbízhatóság szempontjából, a vizes alapú készítmények tartósítása pedig vagy szintetikus, vagy természetes anyagokkal, kötelező.
Hogyan használjuk, tároljuk kozmetikumainkat?
Az sem mindegy, otthon hogyan tároljuk például a krémeket, alapozókat, fluidokat, maszkokat.
Ne tartsuk meleg helyen, ahol több órán át napsütésnek van kitéve, télen pedig óvjuk a sugárzó hőtől. A felbontott krémeket tarthatjuk hűtőszekrényben, de akár a bontatlanokat is, ha hosszabb időre akarjuk eltenni.
A tégelyes készítményekhez inkább használjunk egyszer használatos vagy alkohollal áttörölt spatulát.
Időnként nézzük át kozmetikumainkat, nincs-e köztük olyan, ami lejárt szavatosságú, és ha igen, azt mindenképpen dobjuk ki.