Dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász, akit sokféle bőrproblémával keresnek meg különböző korú páciensei, és aki az esztétikai bőrgyógyászatra szakosodott, a Lovebrands-nek elmondta, milyen panaszok és bőrhibák kezelésére alkalmasak a legnépszerűbb hatóanyagok.
Hogyan, milyen indíttatásból választotta a bőrgyógyászatot?
Egészen kisgyermekkoromtól tudtam, hogy orvos szeretnék lenni, hogy gyógyítani, segíteni szeretnék. Már akkor olyan értékteremtő hivatást kerestem, ami ad, épít, és segít másokon. Ezt leginkább az orvoslásban láttam meg.
Azóta, felnőtt fejjel már úgy gondolom, minden hivatást lehet úgy űzni, hogy az másokat is segítsen, és hozzátegyen valami jót a világhoz. Az továbbra is igaz azonban, hogy én legtöbbet valószínűleg így tudok adni.
A bőrgyógyászat mint szakirány az egyetemi évek alatt vált biztossá, amikor is minden orvosi szakterületet kipróbálhattunk orvostanhallgatóként. A bőrklinikai gyakorlatok során nem volt kérdés, hogy ez az, amit megszállottan tudnék művelni, és ez az a területe az orvoslásnak, amit akkor is élveznék és jól csinálnék, ha már 12 órája megállás nélkül dolgoznék.
Milyen szakmai múlttal rendelkezik és mi a jelenlegi szakterülete?
2003-ban diplomáztam a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen és onnantól folyamatosan bőrgyógyászaton dolgoztam. A rezidens évek és a szakvizsgára készülés alatt egyszerre kell helytállni nappal osztályos orvosként és éjjel az ügyeletek alatt, emellett pedig lehetőleg minél tökéletesebben elsajátítani egy szakmát. Úgy gondolom, a gyakorlat a legfontosabb, de a bőrgyógyászat olyan szakma, amihez hatalmas lexikális tudás is kell, azaz muszáj folyamatosan olvasni és tanulni.
Szinte semmi szabadidőm nem volt ezen évek alatt, a munka, a tanulás és a plusz képzések, kongresszusok miatt, de cseppet sem bánom, mert minden percét élveztem. Onnan tudja az ember, hogy jó helyen van és jó hivatást választott, ha fáradhatatlanul képes űzni a szakmáját.
Az esztétikai bőrgyógyászat az általános gyógyító bőrgyógyászat mellett szépen fokozatosan alakult ki, mint fő szakterületem. Talán azért, mert itt lett legtöbb sikerélményem, mert a visszajelzés szinte azonnali, és az egyik legdinamikusabban fejlődő ága a bőrgyógyászatnak, ami rendkívül izgalmassá teszi.
Melyek a leggyakoribb bőrproblémák, amelyekkel munkája során találkozik?
Nagyon sokféle bőrproblémával fordulnak hozzám páciensek. A leggyakoribb az öregedő, tónusát vesztett, megereszkedett, ráncos bőr kezelése, de sokan jönnek acnéval, különösen felnőttkori pattanásokkal.
Jellemzően melyik korosztály keresi fel Önt bőrproblémákkal?
Szinte valamennyi korosztály megtalál. A fiatalabbak elsősorban a pattanások, acnés hegek kezelése miatt jönnek. A huszonéveseknél nagy divat most az ajaktöltés, és egyre többen felismerik azt a 20-as éveik végén, hogy érdemes elkezdeni kollagénstimuláló kezeléseket a bőrgyógyásznál, ha úgy szeretnének megöregedni, mint például Jennifer Lopez.
A legtöbben a harmincas, negyvenes éveikben lévők közül érkeznek, mert ekkor már zavarja őket az első ránc, vagy 40 felett amikor már akkor is fáradtnak tűnnek, ha valójában kipihentek. Ilyenkor a legtöbb esetben a plasztikai műtét még túl korai, minimális invazív kezelésekkel viszont csodát lehet tenni.
Később, ötven felett inkább olyan hölgyek és urak fordulnak hozzám, akik valamiért elzárkóznak a műtéttől, vagy már átestek rajta, és annak a hatását szeretnék hosszabbítani. Sokan jönnek különösebb bőrprobléma nélkül, akik egyszerűen csak bőrápolási tanácsot szeretnének, hiszen annyi krém és annyi hatóanyag áll rendelkezésre a piacon, de nem szeretnének kísérletezni.
„El lehet-e rontani” a napi bőrápolási rutint nem megfelelő kozmetikumok használatával?
De még mennyire! Szinte minden nap találkozom olyan bőrproblémával, amiért kozmetikumok felelősek. Túl erős, nem jól dozírozott hatóanyagok miatt folyamatosan irritált rosaceás bőr, comedogen krémek miatti pattanások, száj körüli, úgynevezett perioralis dermatitis túl testes krémek miatt, és sorolhatnám... ezek szinte mindennaposak.
Elterjedt hatóanyag a bőrápoló kozmetikumokban a hyaluronsav. Mi is ez, és mi mindenre alkalmas a bőrproblémák kezelésekor, esztétikai kezelések esetén?
A hyaluronsav a bőrben és kötőszövetekben (például az ízületekben) természetesen is megtalálható glukozaminoglikán, ami rendkívül erős vízmegkötő képességgel bír. Ha elegendő van belőle, a bőr hidratált, feszes, ránctalan, a sebgyógyulás gyors. Hiányában ezek ellenkezője igaz.
Legjobb injektálható formában bejuttatni, mint filler, azaz töltőanyag a ráncokba, illetve a megereszkedett részekbe, akár mint csontpótló anyag, de skinboosterként hidratálás céljából is gyakran injekciózzuk. Krémekben, szérumokban alkalmazva segít a bőr saját nedvességét benntartani, ezáltal feszesebb, egészségesebb hatást kelt a kezelt területen.
Milyen korszerű vagy népszerű hatóanyagokat találhatunk a kozmetikumokban? Milyen hatást gyakorolnak a bőrre, illetve problémákat lehet megoldani a segítségükkel?
A kollagén, amit krémekben és táplálékkiegészítőkben lehet bejuttatni. De ez az a hatóanyag, amiben én személy szerint nem hiszek, mivel a kollagén egy rendkívül bonyolult összetett molekula, nem gondolom, hogy ezt kívülről megfelelően lehet pótolni, ellenben stimulálni a bennünk lévőt egyéb hatóanyagokkal, mint pl. retinol, már lehetséges, nem beszélve a kollagén stimuláló kezelésekről, mint amilyen a szálbefűzés vagy a lézeres kezelés.
A niacinamide gyulladáscsökkentő, bőrbarriert helyreállító hatóanyag, amitől a bőr erősebb és egészségesebb lesz. Csökkenti a pórusokat, így a bőr saját nedvessége jobban bent marad, azaz hidratáltabb lesz, és a faggyúműködést is képes normalizálni.
A CBD vagy kendermagolaj az érzékeny, száraz bőr ápolására kiváló.
A koffein erős antioxidáns, segit élénkíteni a bőrt, javítja a mikrocirkulációt. Arcrémekben, szemkörnyékápolókban, cellulit elleni készítményekben és hajhullás elleni termékekben is megtalálható.
A quinoa magas E-vitamin tartalmánál fogva a szabadgyökök eltávolításában segít, öregedő, fakó, idősödő, tág pórusú bőr kezelésére jó, véd a nagyvárosi szmog ellen.
A shea vaj egy anticomedogén hidratáló komponens, ami minden bőrtípusra adható, gyulladáscsökkentő, antioxidáns és antibakteriális hatása is ismert.
A kakaóvaj nagyon gazdag zsírsavakban, ezért száraz bőr ápolásában elsődleges, de bizonyos mértékig UV sugarak ellen is véd, és striák megelőzéseben is jó hatású.
A tengeri moszat kivonat az egyik legjobb antiaging hatóanyag, gazdag antioxidánsokban, vitaminokban, ásványi anyagokban, gyulladáscsökkentő, így például lézeres kezelés után bőrnyugtatásra is kiváló.
A zöld tea az egyik legerősebb antioxidáns és bőrnyugtató hatóanyag. Antiaging és nyugtató krémek kedvelt hatóanyaga a zöld tea kivonata.