Szabó Dorist bőrápolás és sminkelés során a magas minőségű anyaghasználat és a természetesség vezérli.
„Kulcsfontosságú számomra, hogy aki ebben a szakmában helyezkedik el, értse, érezze is a bőrt, komplexebben tekintsen a szépségápolásra. Talán az évek során ez az alapos hozzáállás segített abban, hogy mára egy sajátos szemlélet alakult ki bennem a női szépség kérdésében. -mondja. A Lovebrandsnek elárulta, melyek lehetnek egy valóban önazonos és szép smink lépései, praktikái.
– Mi a rád jellemző egyediség? Honnan lehet felismerni a sminkjeidet?
- Hiszem, hogy a női szépséget támogatni jó, az arc vonásait kiemelni kell és nem elfedni. Keresem mindenkinél azt a stílust, amellyel leginkább önazonos lehet. Ezt én úgy szeretem elképzelni, mintha vendégem lelkébe márthatnám ecsetemet, majd azt próbálnám meg az arcára festeni. Talán éppen ezért a sminkeléssel eltöltött időt nálam sok beszélgetés is jellemzi.
– Milyen sminkelési alapelvek szerint dolgozol? Egyáltalán, léteznek ilyen alapszabályok?
– Nem hiszek a szigorú szabálykövetésben, hiszen egy művészeti ágazatban a szabályszerűség a kreativitás gátja lehet, de úgy gondolom, vannak olyan örökérvényű aranyszabályok, amelyeket célszerű lehet betartani. Ilyen például, hogy az arcot minden este meg kell tisztítani: teljesen el kell távolítani a sminket és a szennyeződéseket. Ugyanilyen alaptétel az is, hogy a bőrünknek megfelelő textúrájú, tónusú alapozót válasszunk, és ilyen jótanács az is, hogy nem biztos, hogy jó ötlet, ha egyszerre a szemet és az ajkakat is nagyon hangsúlyosra festjük.
A szabályokat is szeretem aszerint kezelni, hogy vendégemnek mi a jó. Gyakran felmerül az ecsetek kérdése is, hogy mit mivel vigyünk fel. Nos, én például a legprecízebb piros szájat egy ferdén vágott tusecsettel tudom húzni, mert egészen máshogy fekszik az éle a száj kontúrján. Szeretem a multifunkciós elképzelést, és úgy vélem, attól, hogy valamit rúzsnak neveznek, még nem biztos, hogy nem használható az orcákon vagy akár a szemhéjon.
– Mit tanácsolsz, egy sminkkészletben milyen alapdarabok legyenek?
– Hiszem, hogy egy nő nem csak akkor lehet szép, ha a neszesszerének értéke egy drága autó árával vetekszik. Ezért azt javaslom, ne a mennyiségre fektessük a hangsúlyt, inkább legyen kevesebb, jó minőségű sminktermékünk.
Az első a megfelelő alapozó. Válasszunk olyat, ami megfelel bőrtípusunknak. Mivel naponta felkerül a bőrünkre, választhatunk akár olyat, ami nem csupán alapozóként funkcionál, hanem olyan egyéb összetevőket is tartalmaz, amelyek támogatják bőrünket.
Mindig nagy hangsúlyt fektetek a szemöldökre is, hiszen elképesztő módon meghatározza az egyéniségünket. Keretet ad arcunknak, tekintetünknek. A szemöldökformázásra szolgáló termék legyen tartós; jó, ha olyan kiszerelést választunk, amivel precíz szálakat tudunk húzni – akár ceruza, akár filces megoldás.
Egy jó rúzs több dologban is a segítségünkre lehet. Használhatjuk ajkainkon, orcáinkon is. Sőt, ha szemhéjunkra ujjbeggyel feltapogatjuk, és picit ráhúzzuk a szemöldökcsontunkra, úgy tűnhet, mintha sminkeltük volna a szemünket. Ha ez egy jó szín – nem pink és nem piros, hanem a hússzínek valamelyike –, azzal, hogy az arcunk három területére is feltettük, monokróm, letisztult, üde megjelenést érhetünk el.
Imádom a bronzosítót, mindig van nálam. A sejtelmesen megcsillanó termékeket és a krémes textúrákat szeretem. Lényeges, hogy a bronzosítást ne keverjük össze az arckontúrozással, árnyékolással! A bronzosítás célja az, hogy napsütötte hatást érjünk el – egy nagyobb fejű púderecset segítségével a terméket oda vigyük fel, ahol a nap egyébként is megcsókolná az arcunkat: a járomcsontra, picit az orra, a hajtő vonalára, picit az áll ívére és a szemöldökcsontra.
Az alapdarabok közé tartozik természetesen a szempillaspirál is.
– Milyen sorrendben érdemes felvinni a termékeket?
– Sokféle iskola létezik, és a haladási irányon lehet változtatni, de az alaplépéseken talán nem érdemes: hidratáló, primer (csak ha indokolt), majd alapozó.
A szemöldököt előre el szoktam készíteni, mert megadja a karakterünket, és irányt adhat a szemünk sminkeléséhez.
Attól függően, hogy erőteljesebben festjük-e majd a szemet, jöhet a következő lépés. Ha natúr hatású sminket készítek, pirosítással és a bronzosítással folytatom. Ha viszont erősebben festem a szemet, a szemöldök után a szemsmink, a szempillaspirál jön, és csak azután a bronzosítás, pirosítás.
– Hogyan kezdjünk hozzá egy „no makeup” smink elkészítéséhez?
– Az előbb felsorolt alaptermékekkel meg lehet valósítani: alapozó, egy kis bronzosítás, pirosítás, a szemhéj finom, rúzzsal való árnyalása, a lágy ajakfestés és a szemöldök tökéletesítése már egy ilyen natúr smink.
Ha ennél is minimálisabb hatásra vágyunk, akkor csupán lágy tökéletesítésekben gondolkozzunk. Alapelvem, hogy készítsük elő megfelelően a bőrt, hogy minél kevesebb sminket kelljen használni. Ha az arcbőrt reggelente megfelelően ápoljuk, esetleg átmasszírozzuk, akkor elég lehet egy kis hidratálót és alapozót összekeverni, és úgy áttapogatni a bőrt. Így elkerülhető a feltűnő alapozóréteg.
A szemöldököt ilyenkor egy zselés állagú szemöldökspirállal szoktam áthúzni. Jöhet a szempillaspirál, egy kis krémes textúrájú bronzosító, pirosító. A „no makeup” smink alapelve a természetesség, így az alapkellékei azok a krémes textúrák lehetnek, amelyek jobban beszívódnak a bőrbe, így sokkal természetesebb hatást keltenek.
Milyen tévhitek vagy alaphibák léteznek a sminkelésben?
– Az egyik legelterjedtebb talán az, hogy a sminktől sokan azt várják, hogy egészen más arcot eredményezzen.
A highlighter kultuszát időnként tévesen ítélik meg a tapasztalataim alapján. Nem lehet bármikor, bármilyen mennyiségben használni. A highlighter tiszta, makulátlan és nagyon fiatal bőrön mutatja legszebb formáját. Világos színe és fényessége miatt kiemeli azt a területet, ahova felkerül. Érdemes arra is ügyelni, hogy a melegebb tónusú bőrön a melegebb, barackba, aranyba hajló fények működnek jól, míg egy világosabb, áttetszőbb bőrön a hűvösebb, pezsgő, vagy egy hidegebb rózsaszín csillogás hozhatja a várt hatást.
Szerintem téves elgondolás, hogy az európai nők többsége a sminket úgy képzeli el, hogy a füstös szemhéjfestés tusvonallal egészülhet ki. Pedig a tus mellé nem kell körítés, a füstös szem pedig a színárnyalatok lágy átmenetétől lesz szép. Ha tussal szeretnénk hangsúlyozni szemünket, hagyjuk meg az egyeduralom lehetőségét ennek a technikának, párosítsuk elegánsan csak egy szempillaspirállal, és piros szájjal. Ehhez értenek olyan egyedi módon a francia nők.
A szemceruza esetén sokszor felmerül a szín kérdése. Érdemes puhítani. Például fekete helyett használjunk inkább sötétbarnát, az nem ad éles, kontrasztos keretet. Finomabb, elegánsabb, kellemesebb lesz a végeredmény.
– Milyen trükköket ajánlasz még a megjelenéshez, a szépség kiemeléséhez?
1. Van egy kedvenc trükköm, amellyel pillanatok alatt nyíltabb tekintetet varázsolhatunk, és egy gondolatnyi emelést eszközölhetünk a lefelé ívelő szemformán: nagyon világos, jó minőségű, krémes textúrájú korrektorral vagy bőrszínű, fehérbe hajló szemceruzával világosítsuk finoman a szemünk belső csücskét, a szemöldökünk csontjának legkiemelkedőbb pontja alatti részt, illetve finoman a szemünk külső csücskénél lévő területet. Mindez persze ne látszódjon!
2. A világos korrektort a felső ajak „v” mélyedésében és a száj két csücskénél alkalmazva mosolygósabbá varázsolhatjuk az ajkakat.
3. Ne legyünk felületesek az ajakfestés során. Mikrohámlasztó tonikkal dörzsöljük át az ajak bőrét, ez eltávolítja az elhalt hámsejteket és az esetleges festékmaradványokat, majd hidratáljuk ajkunkat ajakbalzsammal, így olyan textúrát kapunk, amit már érdemes festeni. A száj méretét a száj színével megegyező ceruzával növelhetjük.
4. A száj kiemeléséhez érdemes krémes csillogású rúzsokat használni. Ha színe miatt matt rúzst választunk, akkor egy kis szájfényt tehetünk az ajkak közepére.
5. Teltebb hatást elérhetünk ombré ajakfestéssel is. Ilyenkor kívülről befelé világosodik az árnyalat. Ehhez az ajkak külső részét rúzzsal festem meg, a középső részét pedig csak ujjbegyemmel masszírozom át.
6. A smink felfrissítéséhez napközben arcpermetet ajánlok – remekül tonizálja az arcbőrt. Ha nem elég az arcpermet, használhatunk kevés bronzosítót, pirosítót, hogy újra üdébb legyen megjelenésünk.
7. Mindig tartok magamnál arctisztító kendőt, mert napközben, ha megfáradt a korrektor a szemem körül, akkor egy mozdulattal el tudom távolítani, majd újrafesteni.
8. Napközben érdemes a felső szemhéjat is ellenőrizni. Akár egy barkaecsettel, „ablaktörlő” mozdulattal dolgozzuk el az esetleges egyenetlenséget.
9. Ha frissíteni szeretnénk megjelenésünket, fésüljük át szemöldökünket és frissítsük fel a rúzsunkat.