Nem csak az élelmiszerek, hanem a kozmetikumok esetében is érdemes vásárlás előtt ellenőrizni az összetevők listáját. Egyrészt utánanézhetünk, minek köszönhetjük például a nyugtató, hidratáló, feszesítő hatást. Másrészt az alapanyagok között akadhat olyan is, amelyre érzékenyek vagyunk, ami allergiát válthat ki, vagy akár a szervezetben felhalmozódva káros lehet az egészségünkre. Íme, 10 összetevő, amire érdemes figyelni.
Argánolaj (Argania Spinosa – Argan - Kernel Oil)
Az argánolajjal dúsított krémek nagyon jót tesznek a bőrünknek. Ez az értékes növényi olaj E-vitamint, lipideket, Omega-9 zsírsavat tartalmaz. Gyulladáscsökkentő, hidratáló tulajdonsággal bír, ápol, puhít, egyszóval remek összetevő. Érdemes kipróbálni a Physicians Formula Ultratápláló Argánolajos BB Krémet, amely egyesíti a hidratáló, alapozó, argánolajos ápolást, valamint az UV védelem hatásait.
Az ápolt kézről a Revuele Argánolajos Kéz- és Körömápoló Krém/Szérum gondoskodik.
Glycerin (glicerin)
A kéz-és lábápoló termékek összetevőjeként jól ismerjük. Mivel bőrazonos anyagról van szó, szívesen használják más kozmetikumok, például arckrémek készítésénél is. Jó vízmegkötő képességgel rendelkezik, különösen száraz, hámló, vízhiányos bőrre kiváló. Bár mesterségesen is előállítható, sok kozmetikai gyártó a természetes glicerint részesíti előnyben, mert ez teljes biztonsággal alkalmazható. Ha ezzel az összetevővel találkozunk, bőrpuhító hatásra számíthatunk.
Hyaluronsav (hialuronsav)
Az új trendeknek megfelelő készítmények közül nem hiányozhatnak a hialuronsavas kozmetikumok. Vízmegkötő, vízmegtartó tulajdonsága révén az arcbőrt szinte feltölti, ezért azonnali fiatalító hatást tulajdonítanak neki.
A Revuele Bioaktív 3D Hyaluronsavas Éjszakai és Nappali Arckrém a hialuronsavnak és antioxidánsoknak köszönhetően láthatóan csökkenti az öregedés jeleit.
Nátrium-lauril-szulfát (SLS) – Nátrium-laureth-szulfát (SLES)
Az SLS a kozmetikumokban a tisztításért, habzásért felel. Többek között tusolókban, szappanokban, samponokban, fogkrémekben található.
Irritáló hatásán túl még más veszélyt is tartogat. Nyomokban 1,4-dioxane-t is tartalmazhat. Ez pedig emberi rákkeltő anyag.
Az SLS-t egyes termékekben a Nátrium-laureth-szulfáttal váltják ki, de ezek egy része is szennyezett 1,4 dioxane-nal.
Urea (Karbamid)
Bőrünk természetes hidratáló anyaga. Minél szárazabb a bőr, annál kevesebb található belőle. Szívesen alkalmazzák olyan kozmetikumok készítéséhez, amelyeknek a hidratálás, puhítás, a víz megkötése a feladata.
A mesterségesen előállított ureát például testápolókban, lábápolókban, hajkondicionálókban használják.
Házilag készített krémeknél ne kísérletezzünk vele, mert nagyobb mennyiségben gyulladást okozhat.
Parabének
Tartósítószerek a kozmetikai iparban. Baktériumölő és fungicid (gombaölő) tulajdonságokkal rendelkeznek. Arckrémek, testápolók, rúzsok, samponok gyakori összetevői. Népszerűségüket annak is köszönhetik, hogy nagyon ritkán allergizálnak.
Állatkísérletek alapján feltételezik, hogy elősegítheti a rákos elváltozások kialakulását, illetve hogy felhalmozódhat a szervezetben.
Az Európai Bizottság korlátozta a propil-parabén és a butil-parabén használatát 0,14%-ra. A három évnél fiatalabb gyermekek pelenkával fedett bőrfelületén való alkalmazásra szánt, leöblítésre nem kerülő termékekben való használatuk pedig betiltásra került. Az új szabályok a 2015. április 16. után forgalomba hozott termékekre vonatkoznak.
Petrolatum
Kőolajszármazék, vazelin néven ismerjük. Gyulladáscsökkentő, hidratáló, bőrregeneráló összetevő, allergiát ritkán okoz. Száraz, kirepedezett bőrre valóságos gyógyszer. Korábban az egyik leggyakoribb összetevője volt a kozmetikumoknak jó hidratáló tulajdonsága miatt.
Azonban tudnunk kell, hogy a bőr természetes védekezőrendszerét visszaszorítják, valamint a pórusokat is elzárhatják. Szívesen használnak helyette a gyártók természetes növényi olajokat, vajakat, mint például a kendermagolaj, szőlőmagolaj vagy a seavaj, amelyek a bőrbe felszívódva fejtik ki puhító hatásukat.
Salicylic Acid (Szalicil)
A szalicilsav a zsíros, pattanásos, mitesszeres bőr csodafegyvere lehet. Mivel zsírban oldódik, kitisztítja a pórusokat, hámlasztja a pattanásokat. Gyulladáscsökkentő hatása kiemelkedő.
Nem csak a speciális bőrápolók összetevője lehet, megtalálhatjuk samponokban, hajfestékekben, szájvizekben, parfümökben stb. – használata széles körű.
A szalicilérzékenység azonban veszélyeket hordoz, éppen ezért az élelmiszeriparban már tilos használni. A kozmetikumokban lévő szalicil is veszélyes az arra érzékenyek számára: allergiás tüneteket és allergiarohamot okozhat. Éppen ezért a szalicilallergiások alaposan nézzék át az összetevőket, mielőtt arckrémet, sampont stb. vásárolnak.
Szilikonok
Kitűnő lágyító tulajdonsága miatt szeretik. Hajápoló termékek, arckrémek gyakori összetevője. Mivel a bőrön védő réteget alkot, azonnali puha érzést ad használatakor. A haj puha és lágy lesz, az arcbőr selymes.
Jó tulajdonságai ellenére a kozmetikai iparban gyakran igyekeznek kikerülni, mivel szintetikus anyag. Nehezen bomlik le, felhalmozódik, majd az emberi táplálékláncba kerül. Gyakran nem is kell böngészni az összetevőket, mert egyes termékek szilikonmentességét kiemelik.
Titanium Dioxide (Titán-dioxid)
Kozmetikumokban az egyik legbiztonságosabb fényvédő. Mind az UVA, mind az UVB sugarak ellen véd. Hatása fizikai tulajdonságának köszönhető. Olyan ásványi pigment, amely visszaveri, szétszórja a fényt.
Ha azt akarjuk tudni, egy sminktermék rendelkezik-e fényvédelemmel, először ezt az összetevőt keressük. A Makeup Revolution Reloaded Bronzosító Holiday Romance, vagy a Makeup Revolution Póruselfedő Primer például ilyen termék.
Az összetevők tanulmányozása soha nem fölösleges. Igényeinknek, bőrtípusunknak megfelelően tudunk választani, és ki tudjuk kerülni azokat az összetevőket, amelyek számunkra károsak lehetnek.