Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu
Kategóriák / Termékek

Hatóanyag kisokos - Retinol és a Retinoidok

Hatóanyag kisokos - Retinol és a Retinoidok

A bőrápolás egy igazi szupersztárjáról lesz szó. Nem csak felkapott, hanem bizonyítottan hatékony is. Az anti-aging királya, őfensége a Retinol.

 

Miről lesz szó ebben a cikkben?

  • Mi a retinol?
  • Retinol bizonyított anti-aging hatása
  • A retinoid család tagjai és azok hatékonysága
  • Nem minden retinol, ami „Retinol”
  • Milyen erősségű retinolt használjak?
  • Hogyan használjam a retinolt és hogyan illesszem a rutinomba?
  • Mivel kombinálhatom a retinolt?
  • Kémiai hámlasztók és retinol

Szinte biztos, hogy nem találsz olyan cikket, posztot, storyt vagy egyéb tartalmat anti-aging témában, amely ne említené egy ponton a retinolt. Hogy miért? Rendkívül egyszerű: a retinol már több évtizede bőrgyógyászati használatban van, és kellő mennyiségű tapasztalat és kutatási eredmény támasztja alá a hatékonyságát.

Mi a retinol?

Az 1900-as évek elején kutatók rájöttek, hogy bizonyos zsírokban és olajokban létfontosságú ún. növekedési faktor van. Ezt először ’zsíroldékony A faktornak’ neveztek, majd 1920-ban kapta az A-vitamin nevet.(1.) Az A-vitamin élettani szerepe többek között a növekedés elősegítésében, hámszövetek épségének megtartásában, az immunrendszer megfelelő működésében, a látás kialakításában rejlik.(2.)

Idővel aztán rájöttek, hogy az A-vitamin (a C-vitaminhoz hasonlóan) pozitív hatásait külsőleg alkalmazva is élvezhetjük. Az 1970-es években már pattanások kezelésében alkalmazták jó eredménnyel, majd bebizonyosodott, hogy kiváló anti-aging hatóanyag is. A konvencionális A-vitamin elnevezés mai fogalmaink szerint már nem egyetlen vegyületet, hanem vegyületcsaládot jelöl. Ezen vegyületeket retinoidoknak nevezzük.(3.) Ide tartozik például a retinol, retinal és retinolsav.

A retinol a tiszta A-vitamin szinonimája.

 

Retinol bizonyított anti-aging hatása

A retinoidokat (azon belül is a retinolsavat) először pattanások kezelésére használták. Belsőleg és külsőleg is. A súlyosabb esetek, mint pédául a cisztás akne (cystic acne), kezelésére az egyik leghatékonyabb szer a szájon át bevitt Isotretinoin (ez is egy retinoid fajta).

Szerencsénkre az orvosok észrevették, hogy a retinoidokkal kezelt páciensek bőre nem csak a makacs pattanásoktól szabadult meg, hanem feszesebbé vált, a bőrük felszíne pedig simábbá.

A kutatások folytatódtak és ma már bizonyított tény(4.), hogy a retinoidok:

  • képesek mélyebbre hatolni a bőrben és az Epidermisz alatti rétegben, a Dermiszben kifejteni hatásukat
  • serkentik a bőr saját kollagéntermelését, ami elengedhetetlen a feszesebb bőrhöz
  • antioxidánsként lassítják a meglevő kollagén lebomlását - szabályozzák a bőrsejtek osztódását, felgyorsítják a felső réteg megújulását
  • képesek halványítani a pigment foltokat és simábbá tenni a bőrfelszínt
  • serkentik az új vérerek képződését a bőrben, ami javítja a bőr színét

Most őszintén, kell ennél több?

 

A retinoid család tagjai és azok hatékonysága

A retinoid család tagjai nem csak nevükben, hanem hatékonyságukban is különböznek. Ez abból adódik, hogy csupán egyikük, a retinolsav, képes követlenül „kommunikálni” a bőrsejtekkel és pozitív hatást kifejteni.

A többi A-vitamin származék is hasznosul, de ahhoz előbb a bőrben található enzimek segítségével át kell alakuljanak ún. metabolikus lépésekben retinolsavvá.

Nagyon fontos: a retinoidok hatékonysága az erejükben rejlik. Ez nem játék! Gondolj a legerősebb chili esszenciára. Egy csepp az ételedbe, és véged van. Hasonlóan erősek a retinoidok.

A legnagyobb retinol koncentráció egy szérumban például „csak” 1% lehet, de ez pont elég ahhoz, hogy egy kezdőnek egyből szétkapja az arcát. Legyél óvatos, és tartsd be az adagolás szabályait!

Retinol metabolikus átalakulási folyamat

Retinolsav (Retinoic acid, Tretinoin – C20H28O2)

  • Ő az aktív molekula, amelyet a bőrünk értelmezni tud.
  • Minden más retinoidnak át kell alakulnia retinolsavvá, hogy hasznosulni tudjanak.
  • Csak vényköteles készítményekben találod, mivel nagyon erős hatóanyag, kontroll mellett szabad csak használni.

Retinal (Retinaldehyde - C20H28O)

  • Ő egy lépésre áll a retinolsavtól, azaz attól, hogy hasznosulni tudjon a bőrünkben.
  • A retinal már felhasználható kozmetikumokban is, de csak nagyon alacsony koncentrációban.
  • 0,05%-os koncentráció a haladóknak javasolt, 0,1% pedig a fekete öveseknek.

Retinol (Retinol - C20H30O)

  • Retinol, avagy tiszta A-vitamin.
  • Ő a legismertebb tagja a retinoid családnak.
  • Két metabolikus átalakulás után lesz belőle retinolsav.
  • Számos koncentrációban elérhető (0,1 – 1,0%), így ideális arra, hogy kezdő szinttől a fekete övig eljuss egy aktív hatóanyagot használva.
  • 0,1 – 0,3% koncentráció javasolt kezdőknek, 0,5% haladóknak, és 1% már csak a fekete öves felhasználóknak.

Retinil Palmitát (Retinyl Palmitate – C36H60O2)

  • A retinol és palmitinsav kombinációja.
  • Neki már három lépésre van szüksége, hogy retinolsavvá alalkuljon.
  • Ennek megfelelően nagyobb koncentrációra van szükség belőle.
  • A felsorolt retinoidok közül ő a leggyengébb, de egyben a legkevésbé irritáló.
  • Érzékeny bőrűeknek lehet ideális kezdésre.

 

Granactive Retinoid

A HPR (Hydroxypinacolone Retinoate) a retinoidok (A-vitamin származékok) családjának legújabb tagja, aminek a nagy ígérete, hogy hatékonysága mellett jóval gyengédebb a bőrhöz, mint a retinol. A retinolnak két átalakulási lépésen is keresztül kell mennie, hogy a bőr számára "hasznosítható" legyen, addig a HPR direkten tud kommunikálni a bőrsejtekkel és azokat fiatalosabb, jobb működésre bírni. 

granactive retinoid krém
Collistar Attivi Puri Retinol + Phloretin Cream Arckrém 50ml
GRANACTIVE RETINOID
A Collistar egy tradicionális olasz luxusmárka, amely Granactive Retinoidot tartalmazó krémével a tudatos bőrápolóknak akart a kedvében járni. Nem tartalmaz illatanyagot, ellenben tartalmaz Sheavajat, Panthenolt, E-vitamint és Niacinamidot is.
Aktuális ár:
Almost retinal krém
Almost 1.618 0,05% Retinal + krémszérum 50 ml
RETINAL
Az Almost 1.618 márkát nem kell bemutatni a tudatos bőrápolás követőinek. A Retinal kérémje úgy van összerakva, hogy a hatóanyagok ellensúlyozzák a retinal esetleges érzékenyítő tulajdonságát. E-vitamin, zöld tea kivonat, csipkebogyó-magolaj, zeaxhantin, nyugtató allantoin, és hidratáló komponensként betain.
Aktuális ár:
Elyn's Lab Retinal krém kérm
Elyn's Lab Sleeping Beauty 0,07% Retinal krém
RETINAL
Megújult receptúra retinallal - változatlan hatás, gyengédebb formula. Bársonyos textúrájú, éjszakai smart-aging arckrém a retinoidok szerelmeseinek 0,07% retinallal, antioxidáns hatású Q10-zel, zöld teával, valamint E-vitaminnal, hogy bőröd a lehető legjobb ápolásban részesüljön.
Aktuális ár:
REVOX B77 JUST Retinal Szérum 30 ml
REVOX B77 JUST Retinal Szérum 30 ml
RETINAL
A REVOX B77 JUST Retinal Szérum retinalt tartalmazza optimális mennyiségben (0,06%), ami tudományosan bizonyítva hat az öregedés korai jeleinek kialakulása ellen. További hatóanyagok: Panthenol, C-vitamin, Hialuronsav, Sodium PCA, Phospholipids.
Aktuális ár:
Beauty Of Joseon Revive Szemkörnyékápoló Szérum Ginseng + Retinal 30 ml
Beauty Of Joseon Revive Szemkörnyékápoló Szérum Ginseng + Retinal 30 ml
RETINAL
A Beauty Of Joseon a koreai bőrápolás igazi nagyágyúja. Retinal tartalmú krémje a szemkörnyék ápolására lett kifejlesztve 10% Ginzeng kivonattal, valamint Niacinamide, E-vitamin, Hialuronsav, Ceramid, és Peptid tartalommal gazdagítva.
Aktuális ár:
Elyn's Lab Age Limit 0,5% Vízbázisú Retinol
Elyn's Lab Age Limit 0,5% Vízbázisú Retinol
RETINOL
Szuperkönnyű, 0,5%-os erősségű retinol szérum gyorsan beszívódó, vízbázisú gélformulában, melyet bőrnyugtató összetevőkkel (Panthenol, Allantoin, Glicerin) gazdagítottunk, célkeresztbe veszi az öregedés látható jeleit!
Aktuális ár:
COSRX The Retinol 0.5 arcolaj 20 ml
COSRX The Retinol 0.5 arcolaj 20 ml
RETINOL
A COSRX a koreai bőrápolás másik szupersztárja. Ez az olaj 0,5% stabilizált, tiszta retinol felhasználásával készült, hogy erőteljes öregedésgátló ápolást nyújtson. Tartalmaz még Szkvalánt, Szójababolajat, E-vitamint és antioxidánst.
Aktuális ár:
L'Oréal Paris Revitalift Laser éjszakai szérum 0,2% retinollal, 30 ml
L'Oréal Paris Revitalift Laser éjszakai szérum 0,2% retinollal, 30 ml
RETINOL
A L'Oréal Retinol szérum alacsonyabb Retinol koncentrációja miatt ideális kezdő felhasználóknak! Ne feledjük, a Retinol kis dózisban is hatásos konzisztensen használva! Tartalmaz továbbá Szójababolajat, Hialuronsavat, valamint E-vitamint.
Aktuális ár:

Collistar Retino szérum

 

Nem minden Retinol, ami Retinol

A retinol tehát a retinoid család egyik tagja, amelybe több hasonló nevű vegyület tartozik, ezek azonban kevésbé kerültek be a köztudatba. Ez komoly kihívás elé állította a kozmetikai gyártók marketingeseit. Ha olyan aktív hatóanyagot tüntetnek fel a csomagoláson, amit senki sem ismer fel, nem fogják megvenni a terméket.

Így alakult ki az a nem kifejezetten szerencsés gyakorlat, hogy akkor is „Retinol” felirat szerepel egy terméken, ha valamelyik másik A-vitamin származék került a termékbe.

Könnyen a végére járhatunk az ügynek, amennyiben rápillantunk az INCI listára (összetevők listája a termék hátoldalán). Amennyiben a termékben valóban retinol van, az INCI listában is „Retinol” lesz feltüntetve.

 

Milyen erősségű Retinolt használjak?

A retinol, az összes retinoid közül, azért praktikus, mert a belépő szinttől a fekete öves szintig eljuthatsz vele, csupán a koncentrációban kell eggyel fentebb lépned.

A Retinol szérum koncentrációja mellett egyéb körülményeket is számításba kell venned, mielőtt magadra öntenéd az első üveget:

  • Milyen a bőrtípusod?
  • Küzdesz-e valamilyen bőrproblémával?
  • Mennyire érzékeny a bőröd?
  • Hogy tolerálja a bőröd az aktív hatóanyagokat?
  • Milyen egyéb aktív hatóanyagokat használsz jelenleg a rutinodban?

Ha kezdő vagy és érzékeny a bőröd, akkor a retinol bevezetését mindenképpen lassan végezd, ne siess, várd meg, míg a bőröd hozzászokik az adott erősségű termékhez.

Kezdő retinolos

  • Ha érzékeny a bőröd, kezdhetsz retinyl palmitate-al, és amennyiben egy üveg szérum után nincs semmilyen irritáció, jöhet a retinol 0,1 és 0,3% között.
  • Ha nem érzékeny a bőröd, akkor bátran kezdj retinol 0,1-0,3%-os koncentrációval.

Haladó retinolos

  • Csak akkor léphetsz erre a szinte, ha már teljesítetted az előzőt!
  • Használhatsz retinolt 0,5%-os koncentrációban.

Fekete öves retinolos

  • Csak akkor léphetsz erre a szinte, ha már teljesítetted az előző kettőt!
  • Használhatsz retinolt 1%-os koncentrációban.
  • Elég minden másnap használod.

 

Hogyan használjam a retinolt és hogyan illesszem a rutinomba?

I. A retinol az esti rutinod része legyen.

Két okból is praktikusabb este használni:

  • A napfény csökkentheti a retinol hatékonyságát.
  • A retinol rendszeres használata növelheti a bőröd fényérzékenységét.

Ezért is, meg amúgy is, használj minden reggel fényvédőt! Ne feledd, hogy az UV sugarak tehetőek felelőssé a bőröregedés látható jeleinek akár 80%-ért is. Ha nem használsz rendszeresen fényvédőt, az UV sugárzás lerombolja a jót, amit a retinollal felépítesz.

II. Hogyan tegyem a retinolt a rutinomba?

Akár hiperérzékeny a bőröd, akár elnyűhetetlen, mint a rinocéroszé, kezdj lassan! Aztán majd kitapasztalod, mit bír a bőröd, és majd annak megfelelően gyorsíthatsz a tempón.

Esti rutin kezdő retinol használónak

Ha kezdő retinolos vagy egyszerűsítsd le az esti rutinod és ne használj a retinollal együtt más erős hatóanyagú terméket, amíg megszokja a bőröd.

Csináld végig a lenti három lépéses alap-rutint, és alakíts rajta annak megfelelően, hogy hogyan reagált a bőröd:

  • Semmi irritáció nem jött elő, minden rendben volt: csináld még a leegyszerűsített rutit két hétig, és utána jöhetnek az egyéb hatóanyagok
  • Ha bizonyos területeken lépett csak fel irritáció (pl. szem környékén, ajkaknál), akkor a Retinol felvitele előtt kenj például vazelint vagy valami erős hidratálót ezekre a területekre.
  • Ha az egész arcodon éreztél kis irritációt, akkor fordítsd meg az utolsó két lépés sorrendjét: előbb hidratáló az egész arcon, és utána retinol.

1) Dupla tisztítás

  • Ne használj durva, irritáló arclemosót.
  • Az arctisztítás után szárítsd meg teljesen a bőröd, ne legyen nedves. Ezután vidd csak fel a retinolt.

2) Retinol

  • Vigyél fel borsónyi mennyiséget a szérumból és oszlasd el az arcodon egyenletesen.
  • Várj kb. egy percet míg felszívódik

3) Hidratáló

  • Használj hidratálókrémet.
  • Ha irritációt észlelsz, akkor átmenetileg retinol előtt és után is használj hidratálót.

 

 

Milyen sűrűn használjam a retinolt?

  • Első 1-2. hétben: heti kétszer (hétfő és csütörtök)
  • 3-4. hétben: heti háromszor (hétfő – szerda – péntek)
  • 5-7. hétben: minden másnap
  • 8. héttől: minden nap (este)

 

Mik lehetnek a retinol mellékhatásai?

A retinol használat negatív mellékhatásait nagy valószínűséggel akkor fogjuk tapasztalni, ha túl gyorsan vezetjük be a bőrápolási rutinunkba, túl erős koncentrációt használunk, túl gyakran használjuk, vagy túl sokat viszünk fel egyszerre.

Mellékhatások lehetnek:

  • Bőr kipirosodása
  • Bőr kiszáradása
  • Bőr feszülő érzése
  • Bőr hámlása

Amennyiben a mellékhatások intenzíven jelentkeznek, azonnal hagyjuk abba a retinol használatát. Várjunk ezután míg megnyugszik a bőrünk, és csak utána próbáljuk meg újra, de még lassabban, óvatosabban.

 

Mivel kombinálhatom a retinolt?

Ha először tervezed használni a retinolt (vagy bármelyik másik retinoidot) érdemes tehermentesíteni a bőröd az elején.

A kezdésnél hagyd el a többi aktív hatóanyagot (ideértve a hámlasztókat is). Pár hét után, ha azt érzed, hogy a bőröd megszokta a retinolt, akkor fokozatosan visszavezetheted az esti rutinba a következőket:

  • C-vitamin
  • Niacinamide (B3-vitamin)
  • Peptidek
  • Ceramidok
  • Hyaluron sav
  • egyéb tápláló, védő, hidratáló, aktívok

 

Használhatok-e hámlasztót és retinolt együtt?

Két olyan anyag csoportról beszélünk, amelyek a bőr megújulását segítik elő, felgyorsítják azt, csak más módon és irányból.

A retinol (retinoidok) a bőr mélyebb rétegében fejtik ki hatásukat, a kémiai hámlasztók pedig a bőr felszínén dolgoznak. Mindkét anyag csoport már önmagában képes irritációt kiváltani, de ez nem jelenti azt, hogy ne használhatnánk mindkettőt. Mindössze arra kell figyeljünk, hogy úgy osszuk be a rutinunkba, hogy a bőrünk tűréshatárán belül maradjunk.

Például:

  • Retinolt mindig este használjuk
  • Kémai hámlasztókat pedig használjuk heti 1-2x a reggeli rutinban.

FONTOS: reggeli rutin utolsó lépése mindig a fényvédő!  

 

 

 


Felhasznált szakirodalom:

1.) http://tamop.etk.pte.hu/tamop412A/tananyag/Vitaminok/vitaminok.pdf

2.) https://semmelweis.hu/hok/2019/05/11/vitamin-abc/

3.) https://semmelweis.hu/hok/2014/12/12/ezerarcu-a-vitamin/

4.) https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/do-retinoids-really-reduce-wrinkles